Prváčik
prvakZačiatok školskej dochádzky a fakt ako sa dieťa dokáže novým podmienkam prispôsobiť je akýmsi ukazovateľom pripravenosti dieťaťa na školskú dochádzku. Pre prváčika je nástup do školy často veľmi stresujúcou udalosťou. Dostáva sa do neznámeho prostredia a nevie, čo môže očakávať. Aj napriek tomu, že sa do školy pripravuje už veľmi dlhú dobu pred prvým septembrom a teší sa na školskú tašku a všetky tie vecičky, ktoré mu „museli“ rodičia nakúpiť, je predsa len tento deň niečím výnimočný a hlavnú úlohu v ňom hrá on sám. (viac…)
19 prikázaní pre rodičov

Marie Montessori vytvorila 19 prikázaní pre rodičov, ktoré im môžu pomáhať pri výchove. Sú jednoduché, ale ak sa hlbšie začítate, objavíte v nich múdrosť mnohých kníh v niektorých slovách. Ak si nájdete raz za čas chvíľu sa pozastaviť nad týmito slovami, môže to mať pozitívny dopad na vývoj detí a život celej rodiny.

Pitný režim detí

pitny-rezim-cista-voda-leto-smad_dreamstime (2)Dodržiavanie správneho pitného režimu je jednou z najdôležitejších zásad zdravého životného štýlu vo všetkých vekových kategóriách. Voda nie je živinou v pravom zmysle slova. Je skôr univerzálnym prostredím, v ktorom je rozpustené množstvo rozličných častíc a v ktorom prebiehajú procesy látkovej premeny organizmu. Potreba množstva vody sa s vekom mení úmerne s objemom vody v organizme.

U novorodenca sa pohybuje od 60 do 100 ml na kg hmotnosti, u batoľaťa 120 ml, 100 ml na kg u dieťaťa predškolského veku, 70 ml u dieťaťa v školskom veku a u dospelých je to cca 50 ml na kg hmotnosti za 24 hodín.

Starostlivosť o chrup detí predškolského veku

zubMliečny chrup spĺňa významnú úlohu v detstve. Je potrebné mu venovať každodennú starostlivosť zo strany rodičov, aby sa predišlo vzniku zubných kazov. Rodičia by mali chodiť s dieťaťom na pravidelné preventívne prehliadky 2-krát ročne a to od dovŕšenia 1.roku života. Poškodené mliečne zuby majú negatívny vplyv aj na celkové zdravie dieťaťa.